Aura skandalu

Czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na charakter kultury masowej oraz jej oddziaływanie na odbiorców jest użycie skandalu dla podniesienia atrakcyjności artysty lub jego tworu. Skandal ma to siebie, że przykuwa uwagę i z reguły odwołuje się do niskich instynktów tłumu.

Media z wielką chęcią podchwytują skandale, ponieważ zwiększają one słupki oglądalności, liczbę odsłon oraz inne cenione przez redakcje statystyki. Niektóre projekty artystyczne w ramach kultury masowej są od A do Z oparte o skandal i żaden inny czynnik nie jest potrzebny, by budziły zainteresowanie.

Wartość dodana w wymiarze sztuki jest zbędna, ponieważ skandal wystarczy, żeby wzbudzić określone reakcje publiczności. Co ciekawe tym sposobem można tymczasowo zaistnieć nawet z przedsięwzięciami, które niejako z założenia są niszowe.

Dobrym przykładem z polskiego podwórka mogą być szokujące instalacje Doroty Nieznalskiej, które były szeroko komentowane w mediach i sprawiły, że o młodej damie obdarzonej tupetem, lecz pozbawionej talentu usłyszał cały kraj.