Jak leczy się mukowiscydozę?

Niestety obecnie nie ma jednego, konkretnego leku, który byłby w stanie całkowicie uleczyć chorych na mukowiscydozę. Lekarze mogą jedynie łagodzić objawy choroby poprzez stosowanie odpowiedniej terapii. Leczenie mukowiscydozy jest multidyscyplinarne, dlatego pacjenci przez cały czas powinni być pod specjalistyczną kontrolą lekarską.

Leczenie przede wszystkim opiera się na antybiotykoterapii, która pomaga zapobiegać oraz leczyć infekcje. Stosuje się także leki rozszerzające drogi oddechowe oraz ułatwiające wykrztuszenie. Chorych poddaje się także fizjoterapii klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach przeszczepowi płuc.

Leczenie mukowiscydozy to jednak nie tylko skupianie się na układzie oddechowym, ważne jest także wspomaganie układu pokarmowego. W tym celu stosuje się doustne enzymy pomagające rozkładać składniki pożywienia do lepiej przyswajalnych cząsteczek, specjalną dietę oraz witaminy. Ważne jest, by chory utrzymywał odpowiednią wagę i spożywał odpowiednią porcję składników odżywczych każdego dnia.