Pies w życiu człowieka

Można bardzo wiele mówić o tym, jaką rolę w życiu ludzi odgrywają psy. Najlepiej wiedzą to osoby, które mają własnego pupila. Przywiązanie jakie rodzi się pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem jest trudne do opisania i może mieć wiele wspólnego z autentyczną miłością. Nie dziwi zatem, że zdecydowana większość posiadaczy psów angażuje sporo wysiłku w to, aby o swoje zwierzaki odpowiednio zadbać. Dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, ponieważ dysponujemy w tej sferze sporymi możliwościami. Trudno znaleźć inny gatunek zwierząt, który byłby tak podatny na udomowienie i równocześnie tak dobrze wpisywałby się w ludzką codzienność.

Pies jest doskonałym towarzyszem w codziennych czynnościach, może stanąć w obronie domu i swojego właściciela – ma także wiele cech społecznych, które nie są znane u innych zwierząt. Przede wszystkim należy podkreślić dużą emocjonalność psiaków, które przywiązują się silnie zarówno do miejsca, w którym żyją, jak i do ludzi, którzy je otaczają. Ten wyjątkowy status psów jest czymś, co trudno pominąć milczeniem. Psy są zwierzętami o nieprzeciętnej inteligencji, w związku z czym są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju tresurę oraz szkolenie. Dzięki nim mogą odnajdywać się w bardzo trudnych i bardzo ważnych zadaniach – potrafią wyszukiwać materiały wybuchowe czy narkotyki. Są również nieocenioną pomocą w tropieniu przestępców.

Ich niezwykle silny węch pozwala zidentyfikować drogę pokonaną przez konkretną osobę nawet dłuższy czas po jej zaginięciu, dlatego praca psów może być solidnym materiałem dowodowym dla organów ścigania.