Stadia choroby Huntingtona

Do pierwszych objawów choroby Huntingtona należą mimowolne ruchy, które często polegają na wykonywaniu nerwowych ruchów, drżeniu rąk oraz nóg. U chorych występują też problemy poznawcze oraz emocjonalne.

Pacjenci obserwują u siebie także zmianę charakteru pisma oraz trudności w wykonywaniu codziennych, prostych czynności. W początkowym stadium występują również problemy z pamięcią oraz częstymi zmianami nastrojów.

W kolejnym stadium choroby objawy zaczynają się nasilać. Niekontrolowane ruchy przypominają szarpnięcia i zaczynają utrudniać chodzenie, mówienie oraz połykanie.

Pacjenci często sprawiają wrażenie osób będących pod wpływem alkoholu, gdyż zataczają się i mówią niewyraźnie. W zaawansowanym stadium choroby ruchy mimowolne zmniejszają się, ale zwiększa się sztywność ciała.

Pacjenci nie potrafią już samodzielnie wykonywać nawet najprostszych codziennych czynności i zazwyczaj wymagają już fachowej opieki. Zaczynają stopniowo tracić masę ciała i mają problemy z komunikowaniem się z otoczeniem.