Zadbajmy o dobrą karmę

Pora przejść do zagadnienia, które ma ogromny wpływ na stan każdego psa i to, jak się on na co dzień czuje. Karmienie zwierzęcia wiąże się z pewnymi znakami zapytania, ponieważ nie każdy wie, co jego pies powinien jeść, aby czuć się dobrze. Tymczasem możliwości jakie współcześnie mamy pod tym względem są naprawdę imponujące.

Możemy przebierać wśród rozmaitych karm, które różnią się smakami, składem surowcowym i parametrami. Oprócz suchych wskazań na etykiecie ważne jest również to, czy naszemu psu takie jedzenie będzie smakować. Nasz pies powinien mieć dostęp do porządnej karmy, ale to od nas zależy, czy tak będzie.

Kwestią otwartą jest również to, ile pies będzie jadł w ciągu doby. Mamy w praktyce do czynienia z różnymi szkołami, którym hołdują poszczególni właściciele. Jedni uważają, że pies powinien otrzymywać wydzielone posiłki o stałych porach, w ilości i o częstotliwości uzależnionej od jego wieku i wagi.

Inni z kolei po prostu starają się, aby w misce cały czas coś było, a pies jada w zależności od ochoty. Zdaniem wielu ekspertów, jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej wagi u pieska, lepiej jest przyjąć pierwszy model. Nieograniczony dostęp psów do karmy często wiąże się z tym, że zwierzę zjada więcej niż potrzebuje.

Skutkiem tego może być szybki przyrost wagi, ale również problemy z układem trawiennym, zwłaszcza w przypadku bardziej wrażliwych ras. Psa warto więc od młodości przyzwyczajać do ograniczeń w zakresie ilości spożywanego pokarmu, aby uniknąć problemów w przyszłości.