Znaczenie udomowienia psów

Z punktu widzenia rozwoju ludzkości nadanie psom statusu zwierzęcia domowego i mającego bliskie relacje z człowiekiem jest szalenie ważne. Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że pomoc psa okazywała się w przeszłości strategiczna.

Był on między innymi doskonałym towarzyszem polowań, zwłaszcza gdy został przez swojego pana odpowiednio wytresowany. Świetnie sprawdzał się jako naganiacz zwierzyny, w pewnych sytuacjach mógł też wyręczyć samego myśliwego i przynieść upolowane zwierzę.

Aspekty łowieckie to jedno, ale na nich temat się nie kończy. Pies od zawsze miał tę właściwość, że mocno wiązał się ze swoim właścicielem.

Związek był tym silniejszy, im lepiej zwierzę było traktowane. Taki pies nie miał żadnych oporów, aby stanąć w obronie swojego pana, gdy pojawiało się jakieś zagrożenie.

Oprócz tego wychowywane w duchu agresji psy często wykorzystywano też jako broń w walce – wtedy te poniekąd urocze zwierzęta okazywały się prawdziwymi maszynami do zabijania i z takimi obrazkami mamy do czynienia nawet dzisiaj. To jednak sytuacje skrajne, którym nie musimy poświęcać zbyt wiele uwagi.

Przede wszystkim warto skupić się na tym, że w normalnych warunkach pies w sposób całkowicie naturalny układa sobie doskonałe relacje z człowiekiem, zwłaszcza gdy ten ostatni robi coś w tym kierunku. Psy są stworzeniami z natury ufnymi i otwartymi na koegzystencję z ludźmi, rzecz jasna pod warunkiem, że nie zostały przez nich w jakiś sposób skrzywdzone Jeśli tak się zdarzyło, mogą unikać kontaktu z ludźmi, a nawet wykazywać wobec nich agresję.